הציונות היא תנועה של זכויות העם.[לבדוק] היא החלום שהעניק השראה לעם היהודי והניע אותו להגשימו. מדינת ישראל היא הישג חסר תקדים של עם החוזר מגלות ארוכה למולדת ומחדש את החיים הריבוניים לאחר אלפיים שנות נדודים, גלות, רדיפה ושואה. בתקופתנו, המאופיינת ב'פוליטיקלי קורקט' מוגזם, הלגיטימיות של הציונות עומדת בסימן שאלה. ישראל מוצגת כתוקפנית והציונות כגזענות. המכון לאסטרטגיה ציונית משיק מיזמים חינוכיים להתמודדות עם תופעה זו.

1167369_553182761434715_284798316_o

'החלוץ'

תנועת 'החלוץ' להתחדשות ציונית היא מיזם שאפתני שמטרתו לעודד חשיבה ציונית ופעולה בקרב סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות. בשיתוף עם תנועת 'איילים' ו'השומר החדש', החליט המכון להקים תנועה בכמה מוסדות להשכלה גבוהה, במטרה לפתח ולקדם מודעות ציונית, יהודית ודמוקרטית בקרב הסטודנטים, בשילוב עם פעילות התנדבותית. בשלב השני של המיזם, יתרחב 'החלוץ' לקמפוסים בחו"ל, ויפעל לשילוב הכשרה אקדמית והתנדבות יהודית-ציונית מוסרית.

'החלוץ' הוא המפעל היחיד המשלב לימודים עיוניים גבוהים והכשרה ציונית מעשית באמצעות עבודה בשטח.

סטודנטים באוניברסיטה הנוטלים חלק בתוכנית זו, ישתתפו במשך שני סמסטרים בסדרת מפגשים הכוללים לימוד על הציונות בבית מדרש שהוקם על ידי המכון. הם ייפגשו עם מובילי דעת קהל ומנהיגי ציבור, יסיירו בשטח ויתנדבו פעם בחודש עם עמותות 'איילים', 'השומר החדש' ו'כחול-לבן' – התנועה לשמירת זכויות אדם של המכון לאסטרטגיה ציונית.

בצעדי הדר 

סגן הדר גולדין ז"ל, קצין ביחידת צה"ל מובחרת, נהרג ב-1 באוגוסט 2014 בקרב קשה ברפיח במהלך מבצע 'צוק איתן'. הוא נלחם למען ביטחון המדינה אך החמאס חטף את גופתו והוא מעולם לא הובא לקבורה בארץ. במותו הפך הדר סמל לעשרות אלפי ישראלים. המילים 'עוז וענווה' שעיטרו את רצועות הרובה שלו, מסמלות את הקשר הדתי-חילוני שכה אפיין אותו – ההתלהבות לקום ולפעול למען אחרים.

המכון לאסטרטגיה ציונית, ביחד עם משפחת גולדין, הקים מיזם להנצחת זכרו של הדר, להנחלת המוסר והערכים שבהם האמין ולפעולה למען הבאתו לקבר ישראל.

'בצעדי הדר' קבע את המטרות הבאות:

להשקיע מאמצים למען השבת גופתו של הדר לקבורה יהודית, כולל קמפיין ציבורי שימצב את חזרתו כעדיפות בינלאומית.

להפעיל לחץ על ארגונים בינלאומיים ועל ממשלות בצפון אמריקה ובאירופה שמקיימות קשרים עם החמאס, כדי לדרוש תשלום עבור המשך החזקתו של הדר בשטח האויב.

להכשיר צעירים לשירות צבאי משמעותי על ידי חינוך לערכי צה"ל ושילוב ערכי מוסר יהודיים-ישראליים בתקופות שלום ומלחמה – ערכים שבהם הדר האמין וראה בהם חשיבות גבוהה.

משפחת גולדין נוסעת כעת לארצות הברית לגיוס כספים לקמפיין ולמיזם החינוכי.

Zionist studies

בית מדרש

בבית המדרש לציונות לומדים צעירים ישראלים מקורות ציוניים קלאסיים. היכרות קרובה עם הרעיונות והזרמים השונים בציונות כתנועה רחבה, תאפשר לצעירים לראות את המדינה היהודית כפי שהייתה אמורה להיות, ולפעול בנחישות לשיפורה ותיקונה. תחום חיוני זה של לימוד והשראה הוזנח לרוב על ידי מערכת החינוך. המכון לאסטרטגיה ציונית שואף לבנות תשתית של ידע בציונות, להוביל תכניות חינוכיות ולמלא את הרִיק החינוכי, במיוחד עבור צעירים בגילאי השכלה גבוהה.

מאז שנת 2011 התרחב בית המדרש לחשיבה ציונית, הודות למאמצים ההתנדבותיים של בוגרי התוכנית למנהיגות צעירה של המכון, שביוזמתו המיזם קם. למרות האמצעים המוגבלים, מוכיח מיזם זה שקיים ביקוש רב ללימוד ולידע, בקרב יחידים ובקרב מוסדות חינוך. חוויית 'בית המדרש' נמצאת בלב המיזם ועיקרה הוא לימוד קבוצתי של טקסטים ראשוניים ומאמץ להגיע לתובנות באמצעות שיח משותף בקבוצות לימוד מצומצמות, במסורת בית המדרש הקלאסי. מיזם זה, כמו פעולות בית מדרשיות אחרות כגון לימודי יהדות ולימודי ישראל, הוכיח את עצמו כצורת לימוד מוצלחת ופופולרית בקרב הדור הצעיר היום.

1956893_616174978468826_1355202142_o

בגלל הרוח 

תכנית ייחודית זו מבוססת על עשרת הערכים של 'רוח צה"ל' – הקוד האתי של חיילי צה"ל. חשיפת התלמידים לערכים אלו עוד לפני שירותם הצבאי, מכינה אותם לא רק לצבא אלא גם לחיים אזרחיים הולמים ואחראים. התכנית מורכבת מעשרה מפגשים במהלך השנה.

את כל הסדנאות מנחים מתנדבים בעלי ניסיון צבאי המאפשר להם להעביר את המסר באופן אותנטי ולעורר את התעניינות התלמידים. בדרך זו, אנו מחזקים את תחושת האחריות של הצעירים ואת דאגתם לזולת וכן מעמיקים את תחושת המחויבות שלהם להגנה על המדינה.